Petek Temizleme

Ana sayfa > Hizmetlerimiz > Petek Temizleme

Tesisatcınız Burada, sektörün ilk su kaçak tespit firması olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Türkiye'ye ilk su kaçağı bulma cihazları getirterek, sektörde yenilikçi ve teknoloji anlamında sürekli kendine yenilikler katan kurumsal tesisat firmasıdır. Ankara İlinde 9 servis aracı ile Ankara’nın tüm ilçe ve semtlerine su kaçağı tespit hizmetini mesafe ayırt etmeksizin aynı fiyata sunmaktadır.

Kombi petek temizleme konusuyla alakalı sizin için hazırladığımız öze içerik. Dünyanın büyük bir kısmı artık en temiz ısınma sistemi olan doğalgaz sistemleri ısınmakta. Ülkemizde de halen kömür ile ısınmak da alternatif olarak tercih edilirken hem daha sorunsuz ve tehlikesiz bir sistem olması hem de çevreyi çok daha az kirletmesi sebebiyle doğal gaz ile ısınmak çok daha cazip bir seçenek olmakta.

Evin her yerini eşit bir şekilde ısıtan bu sistem, merkezi sistem aracılığıyla ya da kombiler aracılığıyla kullanılmakta. Ancak kombilerin bu konuda biraz daha dezavantajlı olduğunu söyleyebiliriz. Her ne kadar istediğiniz kadar yakarak faturalarınızı bir miktar kontrol edebiliyor olsanız da merkezi sistem binalarda oturan kişiler daha az doğal faturası ödemekte. Özellikle evinizde izolasyon bulunmuyorsa ve kombileriniz tesisat bakımından yıpranmış ise çok daha faza fatura ödemeniz ve bunun karşılığında çok az bir miktar ısınmanız söz konusu olabilir. Kombi tesisat problemlerinden en önemlisi, kombi peteklerinin tıkanmış olmasıdır. Müşterilerimize, kombi petek temizliği ve kombi tesisatı bakımı konusunda vermiş olduğumuz hizmet sayesinde yaktığınız doğalgazı çok daha etkili bir şekilde ısınmak için kullanabilecek ve bunun yanında daha az fatura ödeyebileceksiniz.Özellikle içinde bulunduğumuz kış aylarında faturaların yükseldiği, doğalgaza zam geldiği bu dönemde kombi peteklerinize bakım yaptırarak faturalarınızı düşürebilirsiniz. Kombi peteklerinin bakıma ihtiyaç duymasının bazı belirtileri bulunmakta. Öncelikle bu belirtilerden biraz bahsedelim.

Kombi Petekleri Neden Tıkanır ?

Kombi peteklerinin tıkanma nedenlerinden bahsedecek olursak bu durumun öncelikli sebebinin oksitlenme olduğunu söyleyebiliriz. Petekler ve tesisat borularında dolaşan suda bulunan oksijen, peteklerin metal olan iç kısımları ile temas ettiğinde korozyona ve küfe neden olmaktadır.  Bu küfler su ile birlikte dökülerek birikinti ve tıkanma oluştururlar. Aynı zamanda yüne yüksek sıcaklıklarda yaşamsal faaliyetler gösteren termofil bakteriler de kombi peteklerinde yaşamaktadır. Bu bakterilerin ölüleri, artıkları ve oluşturdukları küfler de tıkanmanın önemli nedenlerinden biri olmaktadır. Kombi petekleri yıkanması işlemi sırasında, peteklerden ve tesisattan bol miktarda çamura benzer su akacaktır. Bu su küflü su olmaktadır. Tüm bunların yanında peteklerin birbiri ile bağlantısını sağlayan boruların hangi malzemeden seçildiği de önemlidir. Mobil sistem borular yerine plastik boruları tercih etmek, kombi tesisatının periyodik bakım aralıklarını biraz daha uzatacaktır.

Kimyasal ile Petek Temizleme

Diğer aşamada, ilaçlı su ile yıkama yapılmaktadır. Kimyasal sıvının eklediği su ile yıkama yapılır ve tüm bakteriler öldürülür. Böylece yine aynı bakterilerin hızlı bir şekilde küf oluşturmaya başlamaları engellenmektedir.  Bu aşamadan sonra durulama işlemi yapılır ve kombi tesisatı yeniden kombiye bağlanır. Bu işlem yaklaşık olarak 1 saat 45 dakika ya da 2 saat sürmektedir.Ankara’nın tüm ilçelerine hizmet vermekteyiz. Tesisatcınız Burada firmamızı arayarak servis kaydı oluşturabilir aynı gün için servis talebi oluşturabilirsiniz.

Petek Havası Alma

Kış aylarında pek ok kişiden duyulan şikâyetler arasında çok fazla yakmasına rağmen hiç ısınamıyorum şikâyeti gelir. Bu çok fazla yakıp hiç ısınamam şikâyetlerinin pek çok sebebi olabilir. Bu sebepler arasında evinizin yalıtımının kötü olması en başta gelir. Eğer iyi bir yalıtılmış eviniz yoksa dışarıdaki soğuk havayı içeriye alan ev, içerideki sıcak havayı da dışarıya yansıtacaktır. Bu da evin ısınmasını zorlaştıracaktır. Eğer evinizin yalıtımı iyi ise bu sorun kaloriferlerinizden kaynaklı olabilir.

Bu sorunun nedenleri arasında kalorifer petekleri ile borular arasındaki bağlantının iyi olmaması olabilir. Eğer bu bağlantılar sağlam kurulmadıysa peteklerin ısı kaçırması muhtemeldir. Kaloriferlerin iyi ısınmamasının nedenleri arasında akla gelecek diğer şey kaloriferlerin içerisinde hava söz konusu olmasıdır. Zaten hava biriken kalorifer kendini hemen belli eder. Eğer kaloriferinizin yarısı sıcak yarısı soğuk ise o zaman kaloriferlerinizin havasının alınma vakti gelmiş demektir. Bu hava alma işlemini kaloriferleriniz çok ısınmadan yapmanız yanma ihtimalinizi azaltır. Çünkü hava çıkışı sırasında sıcak su çıkışı da olabilir. Bu sıcak su çıkışı ortalığı kirletmemesi için bir bezi önceden yanınızda bulundurmanızda fayda vardır.

Kalorifer peteği havası nasıl alınır sorununa da gelince ilk olarak bu havanın kolay alınması amacı ile purjör anahtarı satın almanız gerekmektedir. Bu anahtar kalorifer havası alınacak kısmın gevşemesine yardımcı olur. Aynı zamanda bu anahtar sayesinde kalorifer içerisindeki suyun hâkimiyetini de kaybetmemiş olursunuz. Eğer başka cisimler ile hava almaya kalkarsanız evinizin içerisinin su olma ihtimalini arttırırsınız. Eğer evinizin batmasını istemiyorsanız bu alet ile hava alma işlemi gerçekleştirmeyi tercih etmelisiniz. Hava alma işlemi kalorifer açılan boşluk yerinden su gelesiye kadar devam eder. Artık hava gelmeyip su geldiği zamanda hava alma işleminiz tamamlanmış demektir. Sonrasında kaloriferiniz eski performansına dönerek en verimli şekilde sizi ısıtacaktır.

Kalorifer peteği havası nasıl alınır sorusunun yanıtı gördüğünüz gibi oldukça basittir. Eğer bu hava alma işlemi sırasında kaloriferinizin içerisinden pis su çıkarsa o zaman kaloriferinizi temizleme ihtiyacı duyabilirsiniz. Yine sitemizden kaloriferin nasıl temizleneceğini öğrenerek kışa kolayca hazırlık yapabilirsiniz.Peteklerin Altı Isınmıyor

Kaloriferler insanların en önemli ısınma yöntemleri arasında yer almaktadır. Kalorifer sistemlerinin bağlanma zamanlarında bağlantı yapanların bakımları konusunda bilgi verdikleri aşikârdır. Ancak insanlar bunu çok fazla duymadıklarından uzun süre kullanımlarına karşın bakım yaptırmamaktadırlar. Isınma sistemlerinin çalışmasını sağlayan su kaloriferler içerisinde sürekli bir dolaşım içerisindedir. Ancak kaloriferlerde ısınma sorunları yaşanmaya başlandıysa da su yeteri kadar dolaşım sağlamıyor demektir. Kalorifer peteğinin altı ısınmıyor üstü ısınıyorsa bir sorun olduğunu bilmeniz gerekmelidir. Bu sorunun birkaç nedeni olabilir. Havasının alınmasının gerekliliği, suyunun değişiminin yapılması, kaloriferlerin temizlenmesi gerektiği gibi nedenlerdir.

Kaloriferlerin havasının alınması gerekebilir. Bu işlemi kendinizde yapabilirsiniz. Öncelikle bir tornavidaya ya da anahtara ihtiyacınız olacaktır. Daha sonra kaloriferin yanındaki müşürü açmalısınız. Daha sonra yavaş yavaş saat dönme yönünün tersine doğru çevirmelisiniz. Ne zaman su gelmeye başlarsa işte o zaman kalorifer içerisinde bulunan hava çıkmış olacaktır. Son olarak da müşürü saat dönme yönüne doğru çevirerek kapatmalısınız. Bu işlemi bu kadar kısa sürede bitirebilmektesiniz. Kalorifer peteğinin altı ısınmıyorsa bu havasından kaynaklanabildiği gibi suyunun olmamasından da kaynaklanabilmektedir. Suyunun değişimini yapabilirsiniz. İçeride olan kirli su boşaltıldıktan sonra kalorifere su basıncı uygulanmalıdır. Daha sonra ise su sirkülâsyonun sağlanması beklenmektedir. Bir sıkıntı yok ve ısınma sorunu yaşanmıyorsa sorun çözülmüş olacaktır.


Ne yaparsanız yapın kalorifer peteğinin altı ısınmıyorsa firmalarla görüşmeniz gerekebilir. Artık temizlenme zamanı gelmiştir. Firmaların cihazları ile bu iş sandığınızdan daha kolay olmuştur. Petekler yerlerinden sökülmeden temizleme yapılmaktadır. Eskiden olsa petekler yerlerinden sökülür her yer kirlenirdi. Günümüz koşullarında kaloriferler yerlerinden sökülmeden temizleme yapılmaktadır. Temizleme işlemi için asit içerikli özel karışımlar kullanılmaktadır. Karışımlar kaloriferlerdeki tortuların sökülmesini sağlamaktadır. Cihazlarla kaloriferlere gönderilen kimyasallar 45 dakika bekletildikten sonra aynı şekilde cihazlarla boşaltılmaktadır. Kaloriferler durulandıktan sonra su sirkülâsyonunun sağlanıp sağlanmadığı kontrol edildikten sonra sorun tamamen ortadan kaldırılmış olmaktadır. Firmalar en uygun fiyatlarla hizmet vermektedirler. Kaliteli bir hizmet için en iyi firmaları araştırıp tercih etmeniz gerekmektedir. Aklınıza takılan her konuda ve her soruda bilgi alabilme hakkına sahip olmaktasınız.

İlaçla Petek Temizliği

Kaloriferlerin bakımını kış gelmeden yaptırmamız oldukça önemlidir. Eğer bu bakımı yaptırmazsanız bu kış da harcadığınız paranın karşılığını alamazsınız. Aynı zamanda her sene kalorifer içerisindeki pislik birikerek bu sene çok daha az bir ısınma sağlamış olursunuz.Kaloriferlerinizdeki performans düşüklüğünün pek çok sebebi bulunmaktadır. Ama performans düşüklüğünün başlıca 2 temel nedeni bulunmaktadır. Şimdi bu yazımızda bunlardan bahsederek bunlardan nasıl kurtulacağımızdan bahsedelim.

Kalorifer performansının düşük olmasının ve iyi ısıtamamasının temel sebepleri arasında kalorifer içerisinde hava bulunmasıdır.

Kalorifer içerisindeki hava olan yere sıcak suyun ulaşması imkânsındır. Bu da kaloriferlerinizin her yerinin ısınmasını engeller. Isınmayan kalorifer de kolayca ortamı ısıtamaz. Bu da verdiğiniz paranın karşılığını almanızı engeller. Eğer kalorifer içerisindeki havanın nasıl boşaltılacağını bilirseniz, sonrasında bu sorundan kolayca kurtulabilirsiniz. Kalorifer havası nasıl alınır diye soruyorsanız ilk olarak bir purjör anahtarı satın almalısınız. Bu anahtar sizin hava alan kısmı kolayca açmanızı sağlayacaktır.

Açılan bu alandan hava çıkışını sağlayabilirsiniz. Kalorifer içerisindeki hava akışı bittikten sonra su akışı başlar. İşte o zaman yine bu anahtar ile hava boşaltılan yeri kapatarak hava boşalmasını sağlayabilirsiniz. İçerisinden hava boşalan kalorifer bundan sonra çok daha verimli çalışacaktır. Kaloriferinizin havasını boşalttığını sırada eğer kaloriferinizin içerisindeki suyun pis olduğunu gördüyseniz yapmanız gereken kalorifer temizliğidir.
Kalorifer performansının düşük olmasının sebeplerinden biri de kalorifer temizliğinin yapılmamasıdır. Normalde kaloriferlerin her 2 yılda bir bakımı yapılmalıdır. Eğer bu bakım yapılmazsa kaloriferlerinizin içerisi pislik ile dolar. Pislik ile dolan kaloriferde suyun geçmesini engeller. Bu da kaloriferlerinizin ısınmasını engeller. Kalorifer havası nasıl alınır diye öğrendikten sonra kalorifer nasıl temizlenir diye öğrenebilir. Fakat kalorifer temizleme işi hava alma işlemi kadar basit değildir. Oldukça zahmetli ve zor bir işlemdir. Eğer eviniz batmadan temiz ve sağlıklı bir temizleme işlemi istiyorsanız bu işi bilen kişilere emanet etmeniz önerilir. Ayrıca kendi yaptığınız kalorifer temizliği sırasında kimyasal kullanmamanız temizliğin tam sağlanmamasını sağlar. Eğer tam bir temizlik ve kaloriferlerinizden tam bir verim almak istiyorsanız temizlik işini ustalara bırakmalısınız.